Pablo Picasso

28.03.2019

Pablo Ruiz Picasso (Malaga, 25. októbra 1881 - Mougins, Francúzsko 1973)

 

Jeho bystrá, komplikovaná a všestranná povaha posilnila kubistické hnutie, ponorila sa do surrealizmu a urobila z neho najvplyvnejšieho umelca dvadsiateho storočia.

 

Pablo Ruiz Picasso, narodený v Málage, bol nízkeho vzrastu a charakterizoval ho jeho hlboký, takmer magnetický pohľad. Každé ráno sa zobúdzal v dome na námestí Plaza de la Merced, kde holuby klenú pri pomníku generála Torrijos. Svoje detstvo prežil v židovskej štvrti mesta a jeho prvé maliarske začiatky boli spojené s jeho otcom, takisto maliarom, ktorý pracoval v Múzeu výtvarného umenia.

 

O niekoľko rokov neskôr, keď už žil vo Francúzsku, sa stal jedným z najreprezentatívnejších postáv univerzálneho umenia a najvplyvnejším umelcom 20. storočia. Jeho obrovské dedičstvo pokrýva nespočetné množstvo obrazov, sôch, kresieb a keramiky. Propagoval kubistické hnutie (Slečny z Avignonu, 1907), ponoril sa do surrealizmu a jeden z jeho najznámejších obrazov Guernica predstavuje protivojnové obvinenie, ktoré sa stalo univerzálnym symbolom mieru a ikonou 20. storočia.

 

Dnes je jeho domov na námestí Plaza de la Merced sídlom Nadácie Picasso so spomienkami na život maliara a s veľkou výstavnou sieňou, v ktorej sa ožíva génius. Na tomto námestí sa holuby stále otáčajú, na úpätí pamätníka generála Torrijos. 

 

Býky a flamenco. Pablo navštevoval so svojim otcom takisto aj býčiu arénu Plaza de Toros de La Malagueta. O niekoľko rokov neskôr svoju vášeň k býkom a býčím zápasom zobrazil v niekoľkých obrazoch. Picasso bol tiež fascinovaný flamencom, umením, ktoré označuje za život s gitarou ako symbolom mnohých jeho obrazov. Dnes môžete vidieť niektoré z jeho diel v paláci Palacio de Buenavista, ktoré je aktuálne Picassovym múzeum v Málage.

 

Holubice mieru. Pablo sprevádzal svojho otca pri návšteve školy výtvarného umenia San Telmo. Videl otca pôsobiť ako maliara houbíc, orgovánu, vtákov a kvetov, ktorý takisto dával maliarske kurzy. V tomto prostredí mohol malý Pablo vidieť fotografie tých, ktorí dali život zlatému veku malagskej maľby ako boli Ferrándiz, Moreno Carbonero, Martinez de la Vega, Emilio Ocón a Muñoz Degrain. Holuby vždy sprevádzali Picassa, pretože v nich videl vzburu na námestí Plaza de la Merced počas svojho detstva v Málage. Boli predovšetkým pamiatkou na otca, ktorý ich maľoval a takto si od svojich priateľov vyslúžil prezývku “Holubí muž” ("El Palomero").

 

 

 

OLGA PICASSO

 

Od 26. februára do 2. júna 2019 sa môžete prísť pozrieť do Picassovho múzea v Málage na výstavu s názvom Olga Picasso, ktorá prezentuje osobnosť a príbeh Olgy Khokhlovej, prvej manželky Pabla Picassa.

 

Výstava, ktorá vychádza z listov a fotografií nachádzajúcich sa v cestovnom kufri tejto ruskej tanečnice a babičky Bernarda Ruiz-Picassa. Opisuje roky, ktoré Pablo a Olga zdieľali spoločne ako pár, čím sa zrodila perspektíva realizácie niektorých veľkých diel Picassa. Zobrazuje tiež osobnú históriu, ktorá prebiehala paralelne s ďalšou politickou a sociálnou históriou.

 

Olga Khokhlová (Nezhin, Ukrajina, 1891 - Cannes, Francúzsko, 1955) bola dcérou plukovníka ruskej armády. V roku 1911 nastúpila do prestížnej a inovatívnej tanečnej školy Ballet Russes, ktorá triumfovala v Európe na začiatku XX. storočia pod vedením Sergeja Diághileva. S Pablom Picassom sa spoznala v Ríme na jar roku 1917, kedy Picasso tvoril scény a kostýmy baletu Parade. Oženili sa v Paríži 12. júla 1918 a vo februári 1921 sa narodil ich prvý a jediný syn Paulo. Ich vzťah skončil v roku 1935, hoci ženatí zostali až do Olginej smrti v Cannes v roku 1955.

 

Z kufra tejto ruskej tanečnice, ktorú jej syn dostal, keď zdedil kaštieľ Boisgeloup a ktorý v súčasnosti vlastní nadácia Fundación Almine y Bernard Ruiz-Picasso para el Arte (FABA), sú sprístupnené listy a fotografie, ktoré umožnili znovu vytvoriť osobné a umelecké dejiny, ktoré súbežne opisujú aj dejiny politické a sociálne. Vo svojom vnútri kufor uchovával po dlhé roky obálky Kodak plné fotografií, ktoré rozprávajú príbeh jeho starých rodičov, ich spolužitia, ciest, Picassovych dielní,… Ostatné priehradky uchovali stovky listov vo francúzštine a ruštine, zviazané malými ružovými alebo modrými hodvábnymi stužkami. Olgin kufor, na ktorom sú vyryté jej iniciály, tiež schovával jej tanečný odev: topánky, sukne, baletné programy ... a ďalšie osobné predmety, ako napríklad kríž alebo ortodoxná biblia v ruštine. Obsah tohto kufra, jediného osobného majetku, ktorý si nechala po odlúčení od Picassa, umožnil kontextualizáciu niektorých aspektov Picassovej tvorby počas jeho života s Olgou.

 

Táto výstava vystavuje približne 350 predmetov, vrátane obrazov, malieb, fotografií, listov, dokumentácie a filmov.

 

 

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív