Ferias Costa del Sol 2018

16.07.2018

 

Pestrofarebné slávnosti feria, ktoré sa konajú v každom andalúzskom meste, vrcholia v lete. Sú oslavou leta, priateľstva a dobrej nálady. 

 

Čo to tá feria je? Každé mesto má svoju feriu. Niektoré trvajú len pár dní, iné viac ako týždeň. V minulosti sa pod týmto názvom rozumel jarmok. Predávali sa na ňom kone a dobytok. Neskôr sa dobrá kúpa alebo predaj išli zapiť. Takto sa postupom rokov z jarmoku stala feria, ako ju poznáme dnes, kedy sa ženy vyobliekajú do flamenco šiat s volánmi, do uší si pripnú veľké náušnice a do vlasov kvet. Muži sú elegantne oblečení a na hlavách nosia klobúky. Tak to aspoň zvykne bývať na oficiálnych častiach ferie (feria de día). Nočná féria (feria de noche) patrí hlavne mladým, ktorí si užívajú celotýždňovú párty v stánkoch (casetas) pripravených v častiach mesta, ktoré sa nazývajú recinto ferial. Sú to rôzne diskotéky, stánky s občerstvením, kolotoče a zábava až do rána. Najobľúbenejším drinkom je sladký alkohol Cartojal. Na programe nie sú len diskotéky, ale v každom kúte mesta sa počas dňa konajú rôzne kultúrne programy, ako napríklad koncerty, flamenco vystúpenia, býčie zápasy, expozície v múzeách, atď. 

 

Je dôležité dodať, že dnes sa už denná a nočná feria prelínajú. To znamená, že v centre mesta sú otvorené bary a reštaurácie tak, ako počas celého roka a feria sa ani tam počas noci nekončí. Takisto nočná feria v recinto ferial a začína už cez deň. Všetky casetas, kolotoče a iné atrakcie sú počas celého týždňa otvorené už od 12:00. Počas dňa sa teda oplatí ísť s deťmi do Realu užiť si kolotoče, ruské kolo a všetko ostatné, čo je pripravené pre deti. V nedeľu, deň po poslednom dni ferie je v Reale v Málage tzv. día de niños alebo deň detí, kedy sú tieto atrakcie zvyčajne o polovicu lacnejšie. 

 

Feria je priateľstvo. Každý si príde dať niečo dobré, porozprávať sa s priateľmi, popozerať si casetas, zatancovať si, radovať sa zo života a aspoň na chvíľu zabudnúť na starosti. Feria v Málage sa síce začína až v sobotu, no oplatí sa ísť pozrieť aj na začiatok, ktorý je už v piatok v noci, kedy v prístave oficiálne odštartuje feriu krásny niekoľkominútový ohňostroj v sprievode hudby.

 

Zoznam ferii na západnom pobreží Costa del Sol: 

Málaga: 11. - 19. august

Torremolinos: 25. - 29. september

Benalmádena: 11. - 15. august

Fuengirola: 6. - 12. október

La Cala de Mijas: 21. - 25. júl

Marbella: 5. - 11. jún

San Pedro de Alcántara

Estepona: 3. - 8. júl

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy