Africké dobrodružstvo

Príloha: Marocké kozmetické produkty

Tisíce rokov spája najstaršie marocké mesto Tanger africký kontinent s Európou, odkiaľ prúdila kultúra, vedomosti a aj islam smerom na sever od Gibraltárskej úžiny. Písali o ňom mnohí. V minulosti bol snom mnohých obyvateľov Pyrenejského polostrova. Zosobňoval najlepšie miesto obchodu a lepšieho života v tejto časti sveta. Atlantický oceán sa tu stretáva so Stredozemným morom, odkiaľ je Európa k Afrike najbližšie, iba 14 km. Túto vzdialenosť prejdeme presne tak, ako pred tisíckami rokov...na lodi. Úžasné výhľady z trajektu na Európu a Afriku počas plavby budú čerešničkou na torte nášho spoločného dňa na severe Afriky.

 

Na cestu do Maroka je potrebné mať platný cestovný pasNie sú potrebné víza, ale musíte vyplniť imigračný formulár pri ceste tam aj späť, ktorý Vám sprievodca rozdá ešte v autobuse a vysvetlí Vám ako ho správne vyplniť. Je to jeden žltý a jeden biely dokument. Je dôležité si tieto dva dokumenty riadne uchovať, pretože na ceste do Maroka a spať, po nástupe na trajekt a ešte pred začiatkom plavby, od Vás budú žiadané a skontrolované marockým policajtom.

 

V skorých ranných hodinách vypláva trajekt z Tarify alebo Algeciras (väčší prístav, čo môže spôsobiť meškanie). Cesta trvá približne 45 minút. Počas nej si môžete vychutnať plavbu cez Gibraltársky prieliv, v ktorom sa spája Atlantický oceán so Stredozemným morom, a takisto výhľad na samotnú Gibraltársku skalu (keď sa odchádza z Algeciras).

 

V Maroku je o hodinu menej ako v Španielsku, resp. na Slovensku. Po zakotvení v prístave mesta Tanger sa stretávame s lokálnym sprievodcom a spoločne s ním si mesto prezrieme. Tanger je, dá sa povedať, moderné mesto. Aspoň, čo sa týka prístavu a priľahlých štvrtí. Avšak 80% obyvateľstva v celom Maroku je tvorených Berbermi. Sú to povodní obyvatelia Severnej Afriky, ktorí žijú vo veľkej chudobe. A Tanger nie je výnimkou. Mesto má okrem pôvodnej mediny – starej štvrte, aj ostatné nové štvrte, ktoré sú lepšie rozvinuté. Majú svoje vlastné kostoly, školy aj veľvyslanectvá. Medzi tieto štvrte patrí napríklad aj anglická, španielska, americká alebo talianska. Po krátkej prehliadke týchto štvrtí z autobusu, uvidíme aj rezidenciu guvernéraletné sídlo kráľa a takisto taký klenot ako bývalé sídlo dizajnéra Yves Saint Laurent.

 

Pred vkročením do starobylej mediny budete mať možnosť sa za pár drobných povoziť na jednohrbých ťavách (dromedároch) a urobiť si s nimi fotky. Z terasy Terrasse des Paresseux uvidíme panorámu miestneho prístavu, Gibraltár a španielske pobrežie. Je to kuriózny pohľad, keď si uvedomíme, že takisto ako tisíce turistov prichádzajú denne na Gibraltár, aby zazreli za jasného dňa Afriku, takisto sa Maročania z miestnej vyhliadky dívajú do Európy, aby zazreli aspoň kúsok Španielska a Gibraltár.

 

 

V historickej štvrti mesta, takzvanej medine je najzaujímavejším miestom Zoco – marocké trhovisko, kde nájdete takmer všetko. Predávajú sa tu rôzne kožené výrobky, papuče, kabelky, koberce, kovové a remeselnícke výrobky. Počas každej takejto exkurzie majú turisti samozrejme voľný čas na prípadný nákup toho, čo ulahodí ich oku. Musíte však rátať s marockým národným športom – zjednávaním cien. Medina a zoco v nej sú najstaršie a dosť chudobné časti mesta a tak ceny, ktoré predávajúci ponúkajú sú stále veľmi nadhodnotené. Môžete si ale aspoň vyskúšať, aký dobrý ste v zjednávaní cien.

 

Tanger bol známym útočiskom pre autorov zvaných beatnici. Dobrý sprievodca Vám počas blúdenia po úzkych uličkách mediny určite ukáže také zákutia ako bar Tanger Inn, kde často svoje chvíle trávili napríklad spisovatelia Jack Kerouac či Allen Ginsberg. Boli vyhnancami, ktorí žili mimo "noriem". Tanger si obľúbili aj hudobníci zo skupiny Rolling Stones, ktorí žili a navštevovali toto mesto. V 40. rokoch 20. storočia a do roku 1956, kedy bolo mesto medzinárodnou zónou, slúžilo ako ihrisko pre excentrických milionárov, miesto stretávania tajných agentov a všetkých druhov podvodníkov, špekulantov a hazardných hráčov. Počas druhej svetovej vojny Ústredie strategických služieb pôsobilo z Tangeru, aby mohlo vykonávať rôzne operácie v severnej Afrike. Nie nadarmo sa toto mesto zvyklo nazývať aj mestom špiónov

 

Marockí sprievodcovia sú veľmi flexibilní, a tak ak počas počas prehliadky mediny chce niekto vidieť napríklad tancujúce kobry, veľmi rýchlo sa nájde miestny odborník, ktorý Vám toto orientálne kúzlo predvedie. V Tangerskej medine sa nachádza aj múzeum Kasbah, čo je sultánov palác. Keď už má lokálny sprievodca pocit, že sme videli dosť, zavedie nás do typickej marockej reštaurácie, kde sa spoločne najeme za melódie orientálnej hudby, ktorú zvyknú v reštauráciach naživo hrať miestni hudobníci. Na obed sa zvyčajne podáva marocká polievka harira, kuskus alebo tažín. Nápoje väčšinou nie sú zahrnuté v cene obeda. Najlepšie je však všetko zapíjať cocacolou a vyhnúť sa tak možným žalúdočným ťažkostiam.

 

S plným bruškom a spokojní sa presúvame do marockej lekárne. Keď sa povie marocká lekáreň, skôr sa referuje ku kozmetickým ako farmaceutickým výrobkom. Turistom sa zvyknú prezentovať aj obchody, kde tkajú koberce, ale to už záleží od danej exkurzie. Po absolvovaní prehliadky lekárne a následných nákupoch, či už v lekárni samotnej alebo na trhu sa vraciame do prístavu a s najbližším trajektom sa vraciame naspäť do Európy. 

KOZMETICKÉ PRODUKTY Z MAROKA

 

Arganový olej

Účinky arganového oleja pre pleť, telo, nechty a riasy sú mimoriadne. Práve preto sa tento produkt stal najznámejším marockým produktom. Je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri liečbe kožných problémov, ako je akné alebo suchá pokožka. Kozmetický arganový olej tiež obsahuje veľké množstvo vitamínu E.

 

Hlavným benefitom tohto oleja je jeho účinnosť v boji proti vráskam a starnutiu pokožky. Znižuje poškodenie spôsobené UV žiarením a znečistením.

Môže sa používať olej samotný, tzv. čistý olej, ktorý sa aplikuje na pleť. Takisto je účinnou látkou, ktorá sa používa v mnohých kozmetických výrobkoch, ako sú krémy, šampóny, masky atď.

Účinky arganového oleja sa pri aplikácii na vlhkú pokožku maximalizujú. Vezmite niekoľko kvapiek tohto oleja a jemne ho aplikujte na tvár a krk pomocou krúživých pohybov, dajte špeciálny dôraz na tie oblasti, kde máte vrásky, až kým pleť olej úplne neabsorbuje. Je vynikajúci!

 

Olej z opuncie figovej

Opuncie figovej je hojne v suchých častiach Maroka. Jej plody sú bohaté na vitamín C a sa konzumujú čerstvé. Gél obsiahnutý v jej dužinatých listoch je vynikajúcou prírodnou maskou na vlasy.

Z tohto plodu sa vyrábajú dva typy oleja: Macerovaný olej z opuncie figovejolej zo semien opuncie figovej. Oba typy sa používajú v ich čistom prírodnom stave, rovnako ako na prípravu krémov a mydiel.

Prvý typ, ktorý sa získava maceráciou kvetov a ostatných častí opuncie je rastlinný olej. Nie je získaný lisovaním, ale lúhovaním, tzv. maceráciou. Jej známy jednoducho ako olej z opuncie figovej, je menej účinný ako olej zo semien opuncie a je takisto oveľa lacnejší.

Olej zo semien opuncie figovej má výnimočné antioxidačné vlastnosti tým, že pôsobia proti starnutiu kože, dokonca lepšie ako argánový olej. Tento olej sa získava studeným lisovaním semien a nemal by sa zamieňať s macerovaným olejom.

 

Čierne mydlo a kessa rukavica

Marocké čierne mydlo, tiež známe ako mydlo beldi, je symbolickou súčasťou rituálu exfoliácie tela, ktorý sa odohráva v hammame (arabských kúpeľoch) alebo parných kúpeľoch, ktoré sú časté v Maroku a ostatných arabských krajinách.

Je to mäkká pasta tmavej farby, získaná z drvených olív macerovaných v soli a potaši. Pre svoje prírodné zložky je veľmi obľúbenou u milovníkov tradičnej marockej kozmetiky.

Aplikujte sa vmasírovaním do pokožky, ktorá bola predtým navlhčená v horúcej vode a nechá sa pôsobiť 3 až 5 minút. Po uplynutí tejto doby sa čierne mydlo odstráni vodou a ihneď sa masíruje špeciálnou rukavicou nazývanou kessa, ktorá odstraňuje mŕtvu kožu.

Čierne mydlo s exfoliáciou je prírodný produkt, ktorý pripravuje pokožku na olúpanie alebo odumretie mŕtvych buniek a elimináciu toxínov. Spolu s použitím kessa rukavíc predstavuje starobylú techniku exfoliácie, ktorá  čistí povrch kože bez podráždenia.

Čierne marocké mydlo necháva pokožku krásnu, veľmi jemnú a pripravenú na hydratáciu arganovým olejom.

 

Ružová voda

Ružová voda je prírodný produkt, ktorý je vďaka svojim tonizačným a upokojujúcim vlastnostiam známy a vysoko cenený po celom svete.

 

Jej jemná a podmanivá vôňa nás privádza k El Kelaa M´gouna, pôvabnému miestu v Maroku, v provincii Ouarzazate, ktorá je  zameraná takmer výhradne na pestovanie damašskej ruže a výrobu ružovej vody a ružového oleja.

Lupene damašskej ruže sa destilujú, aby sa extrahovali ich aktívne zložky, čím sa získava hydrosol alebo ružová voda a biologický olej - ružový olej. 

Ružový olej a ružová voda sú dva produkty prírodnej marockej kozmetiky široko používané priamo, ako aj v zložení krémov na tvár a pri príprave domácich masiek. Ružová voda má mnoho prospešných účinkov na pleť: tonifikuje, upokojuje a uvoľňuje. Zvlhčuje pokožku a čistí ju hlboko, preto je to aj efektívny odstraňovač make-upu. Je vhodným pleťovým tonikum pre všetky typy pleti, najmä pre citlivú pleť. Vďaka svojim čistiacim a sťahujúcim vlastnostiam je ružová voda ideálna aj pre mastnú pleť.

 

Kohl – púder na černenie očí

Kohl je tradičná očná linka široko používaná v Maroku a v ostatných arabských krajinách.

Nie je to len kozmetický výrobok, ktorý zvýrazní krásu Vašich očí. Používa sa tiež na podporu rastu rias a proti podráždeniu a začervenaniu očí.

Tradičný marocký kohl je prášok získaný z čierneho kameňa zvaného sulfid antimónu, čo je minerál vyťažený z pohoria Atlas, ktorý sa spája spolu s ďalšími zložkami, ako sú semená olív, klinčeky, biele korenie, atď.

Okrem tradičného kohl vo forme púdru, ktorý sa predáva s aplikátorom, ktorý vyžaduje určité zručnosti používania, sa predávajú aj nové formy kohl - kohl kajal (v kréme) a kohl ceruzka.

Ak chcete skrášliť Vaše oči a mať podmanivý pohľad, použite kohl na zvýraznenie očí. Výsledkami budete prekvapený!

 

Henna

Henna je prírodné farbivo, ktoré slúži ako farba na vlasy a používa sa aj na dočasné tetovanie hlavne na rukách a nohách.

Je to zelený prášok, ktorý sa získava po rozdrvení sušených listov henny, kríka, ktorý sa pestuje v Indii, na Strednom východe a v severnej Afrike.

V Maroku, kvôli vyprahnutosti pôdy, na ktorej rastlina rastie, je finálny odtieň farbiva tmavý v porovnaní s červenkastým tónom henny indického alebo pakistanského pôvodu. Henna nie je obyčajná farba na vlasy, ale bojuje tiež proti lupinám a znižuje podráždenie pokožky hlavy. Je to tiež veľmi účinnou prirodzenou liečbou proti všiam. Je to naturálna farba, ktorá chráni Vaše vlasy, robí ich lesklejšími a silnejšími. Je to produkt predkov používaný v marockej kozmetike. S hennou sa tiež robia krásne tetovania. Tetovania tohto typu nie sú trvalé, zvyčajne trvajú dva až tri týždne.

 

Čarovný rúž

 

Jedná sa o veľmi unikátny rúž. Predávajú ho v rôznych farbách. Avšak ak si ho aplikujete

na pery, je transparentný ako balzám, ale potom sa jeho odtieň premení na niečo medzi ružovou a červenou, viac či menej intenzívnou v závislosti od vlastnosti pokožky každej osoby.

Magické rúže nie sú vyrábané v Maroku, pochádzajú z Tuniska, Turecka a ázijských krajín. Marocké ženy si ich však obľúbili pred viac ako päťdesiatimi rokmi a tak ich predávajú aj tu.  

Je to dlhotrvajúci rúž, nestierateľný a odolný voči vode. Hydratuje a ponúka veľmi prirodzený odtieň, ktorý je ťažko získať tradičnými rúžmi.

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív