Púť El Rocío

Uprostred dedinky El Rocío v provincii Huelva stojí biely chrám Ermita del Rocío, pustovňa z roku 1964. Nachádza sa tu Panna Mária zvaná Nuestra Señora del Rocío, ktorej sa dennodenne prichádzajú klaňať pútnici z celého sveta.  

 

 

V srdci národného parku Doñana sa rozprestiera tento nádherný chrám, kde sa každoročne 7 týždňov po Veľkej Noci koná najväčšia španielska púť Romería del Rocío. Členovia bratstiev (hermandades)  putujú do El Rocío pešo, na koňoch alebo na slávnostne vyzdobených kočoch. Socha uctievanej Panny Márie pochádza z 13. storočia, ale tradícia púte je stará len dvesto rokov. Do roku 1959 tu nebola ani diaľnica. Dnes sem prichádza viac ako stodvadsať bratstiev a toto číslo každým rokom narastá. A okrem toho davy tých, ktorí sa chcú prísť na túto veľkolepú udalosť pozrieť. 

 

Uprostred rozľahlej roviny, takmer bez reštaurácií, hotelov, pohostinstiev, alebo toalet sa tu počas troch dní odohrávajú snáď najväčšie ľudové sviatky v Andalúzii, ak nie v celom Španielsku. Je to taký organizovaný chaos ľudí, koní, volských kočov a vína. Účastníci sú vyobliekaní do krásnych flamenco kostýmov. Miestami to môže pripomínať aprílovú feriu v Sevilli. Do mestečka postupne prichádzajú nekonečné rady kočov ozdobené kvetinami. 

 

 

Púť sa začína cestou starovekých chodníkov, ktoré prechádzajú popri rieke Guadalquivir. Najtypickejšie je prejsť si púť na koni, na koči alebo pešo, cez močiare a spiac v prírode. Bratstvá z rôznych kútov Španielska putujú celý týždeň smerom do mestečka El Rocío. V piatok večer sú všetci vzdialení len tri kilometre od pútnickej kaplnky, kedy je v noci vyslaný predvoj, aby na mieste pripravil ubytovanie. V sobotu oficiálne vojdu vyzdobené vozy do mestečka a všetci sa klaňajú Panne Márii El Rocío. Noc sa premení v dlhú oslavu sprevádzanú hudbou, vínom, spevom a tancom sevillanas rocieras na horúcom piesku. V nedeľu ráno sa slúži svätá omša, vtedy je pred Pannou Máriou veľká tlačenica. V kaplnke sa odohráva náboženská extáza. V noci sa všetci účastníci modlia ruženec a a koná sa nočná procesia, kde sa spieva Ave Maria. Oslavy v tento sviatočný deň pravidelne ukončuje ohňostroj.

 

V nedeľu večer nikto nespí, čaká sa na vstup do chrámu, ktoré zaháji biela holubica. Je to vyvrcholenie celého víkendu, kedy v prvých ranných pondelňajších hodinách, s prvým slnečným lúčom sa dá procesia znovu do pohybu. Muži z almontských bratstiev (mestečko Almonte nachádzajúce sa blízko El Rocío) vtrhnú do chrámu a zmocnia sa sochy Panny Marie a vynesú ju na svoj voz. Vypukne veľká bitka, kedy bratstvá bojujú o to, kto bude nosiť „Bielu Holubicu“ po uliciach mestečka. V poobedňajších hodinách ikonu vrátia do kostola. 

 

Byť skutočným pútnikom El Rocío znamená okúsiť rôzne zmiešané pocity: radosť, spev, tanec, plač, šepot, ticho, prísľuby... Najväčšia španielska púť vyjadruje najokázalejšiu divokosť farieb a radosti.

 

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy