Ronda Romántica 2017

 

25. - 28. máj 2017. Sviatok cestovateľov, pohoničov a lúpežníkov mesta Ronda.

Atmosféra romantickej éry. Stretnutie s minulosťou a podstatou tejto legendárnej zeme a jej identity.

 

Májová feria, bola udelená Ronde ako privilégium od kráľovnej Juany I „navždy“ (para siempre jamás) v roku 1509, kedy v nadväznosti na návštevu svojho otca Ferdinanda do tohto mesta v roku 1501, na potlačenie maurskej vzbury, najvyššie orgány mesta požiadali o usporiadanie jarmoku dobytka, aby mohli predávať „bohaté potraviny a komodity“. Takto mohli využiť oslobodenie od dane a ochranných opatrení, s ktorými boli tieto hospodárske činnosti spojené a ktoré mali právo udeľovať len králi.

 

Táto feria bola po stáročia jednou z najznámejších a najpopulárnejších ferii v Andalúzii. Existuje celý rad kroník a flámskych listov, ktoré o tejto histórii rozprávajú. Bolo to ale v 19. storočí, kedy feria dosiahla svoj vrchol a odvtedy je považovaná za veľký sviatok Andalúzie. Do Rondy prichádzalo mnoho romantických cestovateľov, pretože ich lákalo toto miesto a sláva tejto ferie. Existuje mnoho svedectiev cestovateľov z Európy či Severnej Ameriky, ktorý popisujú dokonale prostredie, oblečenie, jarmok a program, ktorý sa na ferii konal.

 

Z ich opisu, fotografií a obrazov vznikla myšlienka obnoviť májovú feriu a preniesť jej historickú atomsféru, ktorá existovala v meste Ronda v romantickom období, do dnešnej doby.

Ronda zostáva predovšetkým mestom romantickým, malým, tajomným, očarujúcim, pôvabným, „ukrytým v horách“, obklopeným dedinkami a takmer neprístupnými miestami. Prísť do Rondy bolo výsadou len pre tých, ktorý riskovali dobrodružstvo prejsť cez ťažké a nebezpečné cesty. Dnes sa dá do Rondy dostať pomerne ľahko. 

 

Rodeños, ako nazývajú miestnych, sa zžili s touto slávnosťou, v ktorej sa objavuje mnoho kultúrnych, historických, etnografických, gastronomických a tradičných hodnôt, ale nadovšetko je to hodnota identity. „Ronda Romántica“ je cesta do minulosti, ktorej romantické kúzlo stále pretrváva. 

 

Čo Vás čaká: 

💃🕺Domáci v dobových kostýmoch a šatách predstavujúc lupičov, pohoničov, romantických cestovateľov a šľachtu. 

💃 Predstavia sa Vám umelci spievajúci a tancujúci flamenco naživo. 

🐴 Predvedú sa jazdci na koňoch v najstaršej býčej aréne v Španielsku. 

🍬💐🎁 Môžete si zakúpiť suveníry a miestne remeselné výrobky v parku Alameda del Tajo. 

Viac o programe: http://ronda-romantica.es/wp-content/uploads/2014/03/programa_simple_pdf.pdf

 

Na tejto slávnosti sa Vám predstavia tri typy osobností, ktoré žili alebo navštevovali Rondu v romantickom období. 

 

Viajeros Románticos

Mnoho cestovateľov chcelo vedieť, kedy je najlepší čas navštíviť Rondu. Jasná rada, ktorá mnohokrát odoznela bola, že Rondu sa jednoznačne oplatí navštíviť počas ferie. Kvoli počasiu a povesti tejto oslavy. Existuje mnoho odkazov a svedectiev cestovateľov z Európy a Severnej Ameriky 19. storočia, ktorí popisujú svoju cestu do Rondy. Popisujú prostredie, oblečenie, samotné trhy, atď. 

 

Bandoleros de Ronda

Hovoriť o banditoch, lupičoch mesta Ronda je hovoriť o záhadách, tajomstvách a legendách, ktoré sa skrývajú v horách. Vyhnanci vtedajšieho systému, ktorí nerešpektovali zákony, sa zdržiavali v horách a údoliach ako piráti v oceánoch. Konali však v prospech ľudu. Lúpežníctvo existuje a existovalo od počiatku sveta, ale boli to práve romantickí cestovatelia, ktorí pretransformovali históriu týchto pravých legendárnych hrdinov. Fenomén zlosyna, vyhnanca, lúpežníka sa vždy objavoval v histórii, kvôli nekonvenčnosti, rebélii, nutnosti obživy: hladomor, vojny, epidémie, nepokoje, absolutizmus, atď. Tieto aspekty boli živnou pôdou pre vznik, prijatie a vzostup lúpežníctva.  Španielsko sa vždy považovalo za krajinu lúpežníkov, v staroveku, za čias Rimanov, v stredoveku, počas dobytia Moslimami až po 15. storočie, atď.

 

Arrieros de la Serranía

Staršia generácia si ešte pamätá pohoničov so somármi a koňami, ktoré boli naložené vakmi na prevoz tovaru z a do Rondy. Cestovali cez dedinky a prichádzali až tu, do Rondy, aby predali to, čo priniesli, alebo aby kúpili to, čo chceli predať na iných miestach. Funkcia pohoničov na májovej ferii bola nevyhnutná, pretože prinášali to, čo sa neskôr predávalo. Pohoničstvo bolo fascinjúce a krásne remeslo, aj keď mnohokrát tvrdé a bolestivé. Vzťah týchto mužov k svojim zvieratám, ktoré cestovali na jarmoky, spievajúc po chodníkoch, ktoré poznali naspamäť bol krásny obraz z hôr obklopujúcich mesto Ronda. Stojí za to pripomenúť si ich a vzdať im hold, pretože svojou prítomnosťou takisto zveľadovali toto územie. Pre pohoničov to bola náročná doba, pretože ich na cestách čakali rôzne úskalia, zvery, zlodeji, vlci, atď. Vďaka pohoničom prosperovali stolári, kováči a ďalší obchodníci. Zohrávali teda dôležitú úlohu.

 

 

Viac info: http://ronda-romantica.es/

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy