Oslava jari v Córdobe

Córdoba zažíva pestrý sled slávnostných podujatí počas celého mesiaca máj.

 

Historické mesto Córdoba prežíva v máji kvetinový rozmach. Pre miestnych je piaty mesiac v roku oslavou jari, radosti a pohostinnosti. Oslavou andalúzskeho charakteru.  Keď sa mesto oblečie do žiarivých farieb a ulicami začnú rozvoniavať kvety a ovocie, obyvatelia sa takisto vyparádia do slávnostných kostýmov, aby spoločne oslavovali krásu Córdoby.

 

Májové kríže (Cruces de mayo), súťaž o najkrajšie patio (Concurso de patios), ochutnávky vín z Montilla-Moriles (Catas de vinos de Montilla-Moriles) a miestna feria (Feria de Nuestra Señora de la Salud) sú udalosti, ktoré v tomto poradí miestni v máji slávia. Udalosti popretkávané emóciami vďaka pestrým farbám a vôni príbytkov, muzikálnosti gitaristov, spevákov a tanečníkov ako aj vášni pre umenie býčích zápasov.

 

Všetko sa načína v prvom májovom týždni, kedy sa na uliciach a námestiach objavujú májové kríže. Po uliciach sa premávajú koče kompletne vyzdobené kvetmi, farebnými prikrývkami a dečkami, ktoré takto od roku 1953 súťažia o trofej radnice. Oslava májových krížov má náboženskú povahu, ale na druhej strane je to udalosť kedy sa susedstvá združia. Na uliciach sa zdobia kríže kvetmi, ľudia oslavujú jar, pochutnávajú si na tapas, spievajú a tancujú na živú hudbu a vozia sa vo vyzdobených kočoch.

 

V polovici mája prebieha ďalšia súťaž a to súťaž o najkrajšie vnútorné nádvorie tzv. patio. Súťaž je takisto sponzorovaná mestom. Jej pôvod siaha až do roku 1918. Táto udalosť je úzko spojená s miestnou architektúrou a vnútornými nádvoriami, ktoré sú súčasťou väčšiny domov v historickom centre mesta. Domy v Córdobe boli navrhnuté ešte počas rímskej doby tak, aby každý dom mal svoje vnútorné nádvorie. Cieľom bolo zmierniť horúce suché počasie. Následne moslimovia pridali chodby zdobené kvetmi, ktoré ochladzovali vnútro budovy a poskytovali tak vstup na ulicu cez patio, čo malo slúžiť na zber dažďovej vody. Starostlivosť o vnútorné nádvorie pretrváva dodnes. Majitelia zdobia patiá kvetmi, používajú kreativitu a hrajú sa s mozaikami a keramikou tak, aby vyhrali cenu za „najkrajšie patio“, ktoré udeľuje radnica.

 

Počas týchto dní môžete navštíviť verejné i súkromné vnútorné nádvoria Córdoby. Patiá nie sú otvorené po celý deň, takže je dobré informovať sa vopred o otváracej dobe. Prejdite sa štvrtiach San Basilio, San Andres, Santa Marina, San Agustin a centrom mesta a utvoríte si dokonalý obraz o Córdobe v máji.

 

 

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy