Aprílová feria v Seville

Andalúzke hlavné mesto sa počas jedného týždňa začínajúc touto nedeľou oblečie do festivalových farieb.

 

Jar sa začína aprílovou feriou, každoročne dva týždne po svätom týždni. Slnečné počasie, vôňa pomarančovníkov, ženy oblečené do krásnych flamenco šiat s volánmi, chlapi v oblekoch s klobúkmi  - to je to, čo charakterizuje feriu v Sevilli. Táto najznámejšia a najväčšia andalúzska feria zahajuje obdobie všetkých ostatných ferii v ostatných mestách a dedinkách. 

 

Táto pestrofarebná slávnosť sa koná od roku 1864. Vo svojom počiatku to bol len trh, na ktorom sa predával dobytok – kone, kravy, býky. Z jarmoku stala ľudová veselica, po ktorej sa dobrá kúpa alebo predaj išli zapiť. Takto sa postupom rokov z jarmoku stala feria, ako ju poznáme dnes.

 

Festivalový kolorit ferie sa sa odohráva v tzv. casetas, ktorých je vyše tisíc. Sú stánky, ktoré sú vo vnútri krásne vyzdobené obrazmi a zrkadlami. Majú výčapný pult, kde sa podávajú miestne špeciality. Ľudia popíjajú typické vínko manzanillas.

 

 

Feria je priateľstvo. Každý si príde dať niečo dobré, porozprávať sa s priateľmi, popozerať si casetas, zatancovať si, radovať sa zo života a aspoň na chvíľu zabudnúť na starosti. Cez deň sa feria oslavuje v centre mesta. Na uliciach zahliadnete koče s koňmi. V noci sa chodí do tzv. recinto ferial, kde sa oslavuje až do rána. Pre deti sú tu kolotoče a mnohé iné atrakcie. 

 

Vstupná brána, tzv. portada je vysvietená niekoľko tisíc žiarovkami, celá pasáž vyzdobená malými guľatými farebnými papierovými lucerničkami. Ženy sa parádia dlhými farebnými flamenco šatami s volánmi. Na ušiach im visia veľké náušnice a vlasy si zdobia kvetmi. Muži majú biele košele, šerpy, saká a na hlavách im nesmie chýbať klobúk. Takto pekne sú vyobliekané aj malé deti. Všetci oslavujú toto obdobie tancom, dobrým jedlom a pitím. Tanec sevillanas, ktorý vie v Andalúzii tancovať takmer každý, pochádza práve zo Seville.

 

Jednou nevýhodou tejto ferie je, že casety sú prevažne súkromné. Je dobre poznať niekoho z miestnych, aby ste sa dostali do pravej casety a zažili čaro sevillskej ferie. Ostatné casety sú verejné, organizované napr. politickými stranami alebo radnicou. Počas týždňa ferie sa v býčej aréne organizujú býčie zápasy a jazdy na koňoch. 

 

Ako vraví nasledujúca španielska pieseň Sevilla má (nielen) v tomto období svoje čarovné farby.

 

 

Viac info: http://www.sevilla.org/ayuntamiento/competencias-areas/area-de-seguridad-movilidad-y-fiestas-mayores/fiestas-mayores/feria-de-abril/

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy