Antonio Banderas: Moje srdce patrí Malage.

Nezabudnite si zapnúť slovenské titulky. (označené ako CC)

 

Prejav Antonia Banderasa na filmovom festivale v Málage 25. marca, kde obdržal cenu Biznaga de Oro Honorífica (čestné ocenenie Zlatá Biznaga) za brilantný prínos do španielskej filmografie počas celej svojej kariéry.

 

Prepis titulkov:

Dal som srdce do všetkého, čo som kedy v živote urobil. Som intuitívny. Nikdy som veľa nerozmýšľal. Čo som si zaumienil, do toho som sa pustil. Odkedy som odtiaľ (z Málagy) odišiel keď som mal 19 rokov do Madridu. Išiel som za svojim srdcom. Pracoval som na tom, čo si pýtalo moje srdce. Odišiel som do Spojených Štátov, lebo ma tam ťahalo srdce. A 16. januára tohto roku mi moje srdce povedalo: Takto ďaleko sme spolu prišli. A dostal som infarkt. Zamyslíš sa nad životom..lebo som mu dal zabrať.

Moje andalúzske srdce mi povedalo: k...t, zastav sa! Lebo keď sa nezastavíš, tak sa budeme musieť pohnevať. A mali sme spolu dôležitý rohovor. Teraz sme kamaráti. Inokedy sa zas rozprávame veľa celé dni. Uvedomil som si, že okrem toho, čo mi hovoria kardiológovia, srdce nie je pumpa, ktorá dáva telu kyslík. Srdce je...a to sa dá aplikovať v modernej kultúre, ktorá o srdci hovorí veľa. Ľudia nevravia: milujem ťa celým svojim mozgom, vravia milujem ťa celým svojim srdcom. Nevravia: zlomil sa mi pankreas smútku..nie..stále rozprávajú o srdci a robia to preto, lebo to má svoj zmysel. A to je to, čo ja teraz chápem. Lepšie ako nikdy predým.

Srdce je našim skladiskom emócii a počas týchto dvoch mesiacov som v ňom videl všetkých ľudí, ktorých som kedy ľúbil a ktorých ľúbim. Videl som Zorra. Videl som Kocúra v Čižmách. Videl som mojho kamaráta Almodóvara. Roky sťahovania. Roky rímskeho divadla tu v Málage, kedy sme boli odetí v rímskych kostýmoch, keď sme išli na predstavenie. A na stenách toho je srdca Málaga. Tam. Ako moja vlastná Ithaka. Alebo možno ako môj ideál.  A v polovici tohto priestoru je nová idea... surrealistická, andalúzska, neustála, malagská, donkichotská ..idea, že to najlepšie ešte len príde. Ďakujem veľmi pekne. 

 

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív
Please reload

Tagy