Marbella - Kráska pri mori

28.03.2017

 

 

Je august 1947. Na prašnej ceste pri malej rybárskej dedinke Marbella na úplnom juhu Španielska zastavuje slnkom rozpálený a prachom pokrytý čierny Rolls - Royce Phantom kvôli malej poruche. Po dlhých dňoch jazdy sa mladý princ so svojim šoférom rozhodnú, že si tu zopár dní oddýchnu a po odstránení poruchy budú pokračovať v ceste.

Avšak po krátkom pikniku a krátkej prechádzke po nerušenej pláži pri malebnej usadlosti Finca Santa Margarita sa hlavný hrdina nášho príbehu, mladý princ Alfonso de Hohenlohe-Langenburg práve rozhodol. Ďalej cestovať už nebude. Našiel čo hľadal, našiel svoju celoživotnú lásku. Zamiloval sa na prvý pohľad do krásky pri mori. Objavil Marbellu.

 

Princ Alfonso bol ten, ktorého vášeň a dynamika obrátili malú nepovšimnutú rybársku dedinku na svetoznáme letovisko a preto sa považuje za ''stvoriteľa'' súčasnej Marbelly. Pochádzal zo starého šľachtického rodu Hohenlohe, ktorého história siaha až do 6. storočia. Španielsky kráľ Alfonso XIII sa stal jeho krstným otcom v kráľovskom paláci v Madride.

Mladý princ prežil svoju mladosť v čase, v ktorom bol ochudobnený o obrovskú časť dedičstva a bohatstva svojej rodiny. Jeho matka najprv stratila všetky majetky počas mexickej revolúcie a po páde Tretej ríše rodina prišla o všetok majetok v Nemecku a Československu, ktorý zmizol za železnou oponou. Princ Alonso vyrástol práve v prvom Československu a Španielsku. Bol veľmi sčítaný a hovoril plynule viacerými jazykmi, medzi nimi aj česky, nemecky, španielsky, francúzsky a anglicky.

 

Marbella - plážová promenáda  

 

Rodine Hohenlohe hralo do karát, že po 2. svetovej vojne ostal Hitlerov španielsky spojenec Franco pri moci a tak sa Alfonsov otec Max rozhodol poslať svojho syna v lete 1947 na investičnú cestu do Andalúzie, oživiť rodinné bohatstvo. Po krátkom oddychu na ceste, očarený krásou prímorskej dedinky Marbella, sa princ Alfonso veľmi rýchlo rozhodol a kúpil usadlosť Finca Santa Margarita so zanedbanými vinicami iba za 150.000 pesiet (v súčasnosti hodnota 50 000 eur).

V roku 1950 bola táto usadlosť prestavaná a upravená na 16-izbový hotel nazvaný Marbella Club, ktorý si zachoval svoje pôvodné meno a ktorý po viacerých úpravách funguje veľmi úspešne dodnes.

 

Popri obchodných cestujúcich zo severu Afriky a južného Francúzska sem na princovo pozvanie od začiatku prichádzali oddychovať a dovolenkovať ďalšie šľachtické a vysoko postavené rodiny a klany z celého sveta. Dnes sú 5-hviezdičkový rezort Marbella Club a jeho sesterský, nemenej známy hotel Puente Romano s vlastnou dostihovou dráhou, tenisovým štadiónom a golfovým ihriskom jednými z najprestížnejších hotelových komplexov, nielen na pobreží Marbelly, ale v celom Španielsku.

 

Marbella Club

 

Marbella bola vo veľmi  krátkom čase postupne upravovaná a skrášľovaná práve princom a jeho blízkym priateľom z rôznych šľachtických rodín z celého sveta. Ich cit pre zachovanie andalúzskeho štýlu, maličké andalúzske biele domčeky s tropickými záhradami plnými paliem a kvetov urobili z tohto miesto naozaj krásku pri  mori.

V priebehu niekoľkých rokov sa Marbella stala vyhľadávanou destináciou pre smotánku z celej Európy. Pravidelne sem na večierky a rôzne oslavy prichádzali nielen princovi priatelia a celebrity, ale aj členovia kráľovských rodín nielen zo Španielska. Mladý hoteliér, businessman a playboy Alonso sa stal natoľko populárnou osobou vo svojich kruhoch, že svoju rýchlu kariéru v roku 1955 zavŕšil sobášom s mladučkou Irou von Fürstenberg, princeznou Benátok a dedičkou automobilového impéria Fiat. Aj keď manželstvo trvalo len zopár rokov, celý život svojim šibalským úsmevom tvrdil, že to bolo ako s Marbellou, láska na prvý pohľad.

 

Prince Alfonso de Hohenlohe a jeho prvá manželka Ira von Fürstenberg
 

Viacero ďalších hotelov si vzalo za príklad Marbella Club a od 60. rokov tu postupne vyrástlo viacero ďalších hotelov, plážových klubov a diskoték, ktoré aj naďalej navštevovali tie najznámejšie svetové celebrity a hollywoodske hviezdy. Medzi najznámejšie patria Bridgitte Bardot alebo Sean Connery, či monacká kňažná Grace Kelly. V 70. rokoch sa k svetovej smotánke pridal aj saudsko-arabský kráľ Abdul Azíz, ktorý sa kvôli svojmu bezodnému míňaniu peňazí stal veľmi rýchlo miláčikom miestnych podnikov a reštaurácií. Počas jeho pobytu s ním trávilo celé mesiace vyše 3000 členov jeho služobníctva a vraví sa, že počas jedného večera dokázal minúť na dnešný prepočet až 35 000 eur. 

 

Princ Alfonso de Hohenlohe bol počas rozkvetu letoviska jednou z najväčších celebrít. V 70. rokoch však z Marbelly stiahol svoje obchodné aktivity a začal sa vášnivo venovať pestovaniu viniča a výrobe vína na južných svahoch bájnej historickej dedinky Ronda, ktorá je takisto jedným z najnavštevovanejších miest v Andalúzii. Od Marbelly je to na skok, len 45 minút autom. 

 

Po páde režimu diktátora Franca sa na začiatku 80. rokov stal starostom mesta charizmatický miestny politik Jesus Gill, ktorý rozvinul lokálny turizmus do dnešnej podoby. Vyrástli tu ďalšie hotelové komplexy, parky a atrakcie, mnohé golfové ihriská. Aj keď toto obdobie je poznačené obrovskými korupčnými škandálmi, miestni sú práve týmto rozmachom letoviska ich ex starostovi povďační.

 

Marbella

 

Dnešná Marbella je absolútnou jednotkou na mape najobľúbenejších prímorských destinácií v Španielsku. Je považovaná za centrum nielen španielskej, ale celosvetovej smotánky a celebrít. V lete sa tu konajú mnohé eventy a festivaly. Najznámejší je Starlite festival, ktorý praská vo švíkoch vďaka koncertom tých najúspešnejších umelcov z celého Španielska i zahraničia. Mnohé osobnosti tu dodnes vlastnia svoje letné sídla alebo sem pravidelne prichádzajú dovolenkovať. Antonio Banderas, Julio a Enrique Iglesias, Rod Steward, Michelle Obamová alebo akčný herec Doplh Lundgren nedajú na Marbellu dopustiť. Nehovoriac o letných sídlach kráľovských rodín zo Suadskej Arábie alebo Kataru. Čaro tohto miesta objavil aj ruský prezident Vladimír Putin, ktorý tu údajne vlastní majestátnu vilu nad mestom.

 

História Marbelly a jej pobrežia sa datuje už tisícky rokov, prvé zmienky o tejto kráske siahajú do doby féničanov, prežila rímsku nadvládu a vyše polovicu milénia bola súčasťou islamského kalifátu Al Andalus. Jej najväčšia sláva ale začala práve príchodom princa Alfonsa, ktorý tu prežil celý svoj život a je jej najvýraznejšou postavou aj po svojej smrti v roku 2003. Práve princov príbeh vytvoril z tejto maličkej rybárskej dedinky na juhu Andalúzie miesto, ktoré každoročne navštevujú húfy turistov a zvedavcov z celého sveta aj preto, či tu náhodou nezahliadnu nejakú svetovú celebritu. Atmosféra mesta pod skalnatým vrchom La Concha je stále unikátna. Duch princa Alfonsa de Hohenlohe s jeho šibalským úsmevom spod jemných fúzikov je tu cítiť dodnes.

Ktovie ako by to zase skončilo, ak by sa v auguste 1947 jeho Rolls - Royce Phantom na ceste južnou Andlúziou nepokazil?

 

Promo video Marbella Club Hotel

Zdieľaj na Facebooku
Please reload

Najnovšie

28.03.2019

Please reload

Archív