Nerja & Frigiliana

Balkón Európy & najkrajšia španielska dedinka

Počas panovania Abderramána III. bola Nerja malým mestečkom. Narija, jej arabský názov znamená bohatý prameň. V tých časoch malo mestečko ešte významnú pevnosť, ktorej pozostatky sa dajú vidieť na ceste do Frigiliany a vo veži na pobreží. Obe boli zničené vo vojne za nezávislosť. Časť pozostatkov sa nachádza na promenáde Balcon de Europa, krásnej vyhliadke na útese, z ktorého je široký výhľad na hory a pobrežie.  

 

Hoci mestečko výrazne vzrástlo v príchodom cestovného ruchu, zachováva si chuť a imidž svojej pôvodnej architektúry. Nachádza sa tu farský kostol El Salvador, z konca 17. storočia. Nedaľeko stojí Balcon de Europa a kaplnka Milosrdnej Panny Márie z 18. storočia. Jaskyňa Nerja je veľmi blízko k časti Maro, ktorého precedensom je starodávna rímska dedina Detunda, vzdialená štyri kilometre. Obrovská jaskyňa s veľkou prírodnou krásou, má tri veľké sály tvorené prírodnými kompozíciami stalaktitov a stalagmitov s prehistorickými maľbami. V lete sa tu konajú festivaly, oslavujú sa klasické tanečné a hudobné predstavenia. V jaskyni sa nachádza aj archeologické múzeum. V blízkosti jaskyne, na okraji Maro, sa nachádza veľký akvadukt, ktorý sa rozprestiera v rokline. Má podlaží, ktoré sa prekrývajú s tehlovými arkádami. 

Frigiliana, dedinka na kopci, ktoré stráži pobrežie Nerjy a Mara, priťahuje návštevníka magnetizmom svojho maurského dedičstva v podobe domčekov a úzkych uličiek. Dedinka si vďaka tomu, že sa o ňu veľmi dobre starajú a zachovávajú jej pôvodný obraz, vyslúžila hneď niekoľko cien. Labyrint uličiek sa začína od domu grófov z Frigiliany zo 16. storočia, ktorý sa neskôr stal fabrikou na produkty z cukrovej trstiny. Vyrába sa tu med z cukrovej trstiny pod značkou Nuestra Señora del Carmen, už od roku 1960, ako jediný v Španielsku. Prechádzka pokračuje cez San Antonio, postavený v 17. Storočí. Ak budete pokračovať ďalej, nájdete tu tiež pozostatky z rímskej doby zvané El Fuerte a pozostatky hradu Lizar, stredovekej pevnosti, ktorá dominuje mestu. Návštevník si môže vychutnať prechádzky po úzkych uličkách chránených svojou farebnou výzdobou. Dlaždice na vonkajších stenách domov rozprávajú príbeh o Frigiliane.

Stará štvrť mestečka Nerja, to sú úzke vinuté uličky s bielymi domami s terasami z tepaného železa pretekajúcimi krásnymi farebnými kvetmi. Ak by sa dalo opísať Nerju jedným slovom bolo by to "kúzelná". Toto mestečko prináša radosť a svetlo a mení každý plán na dobrý nápad. Nezabudnite si odniesť alebo ochutnať typické tropické ovocie, ako sú  avokádo, mango alebo chirimoya, ktoré sa v okolí pestujú.

Len sedem kilometrov severne od Nerjy sa nachádza typická biela dedinka Frigiliana, ktorá sedí vysoko na horskom hrebeni s nádherným panoramatickým výhľadom na more. Okrem svojho krásneho starého mesta má Frigiliana zaujímavú botanickú záhradu, ktorá spája vzorku rastlín, ktoré boli užitočné pre svojich obyvateľov v priebehu storočí, a to jednak ako zdroj potravy, pre liečebné použitie alebo výrobu produktov.

Odporúčame...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904