Sevilla

Najbohatšie stredoveké mesto sveta

Počiatky Sevilly sú rozmazané v hmlovine fénickej kolonizácie a kráľovstve Tartessos na začiatku prvého tisícročia pred naším letopočtom. Podmienky údolia rieky Guadalquivir umožnili oblasti rýchly vývoj vzhľadom na jeho strategickú polohu. Už od rímskych čias bol Hispalis jedným z hlavných miest. Jeho dôležitosť sa zvýšila počas prítomnosti moslimov. Od 11. storočia si Sevilla držala svoje čestné postavenie územia Al-Ándalus. V šestnástom storočí sa stala hospodárskym a kultúrnym motorom španielskej monarchie vďaka tomu, že bola „prístavom a bránou“ do Indie. Nasledovala dekadencia brilantného vrcholu a pokusy o obnovu v 18. a 19. storočí, až do úplnej renovácie koncom 20. storočia.

Vkročiť do Seville je ako otvoriť vejár neobmedzených možností prehliadok, prechádzok a návštev. Taká je hustota kultúrneho a historického dedičstva a intenzívnej atmosféry hlavného mesta Andalúzie. Vďaka svojmu podnebiu, pohostinnosti domácich a bohatej histórii rôznych storočí prejavuje svoje kúzlo v starom opevnenom meste na brehu rieky Guadalquivir, jednom z najrozsiahlejších historických centier Európy.

Katedrála, Alcázar a Archivo de Indias sú tri budovy, ktoré spolu tvoria pozoruhodný monumentálny komplex v srdci Seville. Katedrála a Alcázar - z obdobia reconquisty z roku 1248 až do 16. storočia, sú vďaka maurským vplyvom mimoriadnym svedectvom civilizácie Almohades, ako aj kresťanskej Andalúzie. Minaret Giralda je majstrovským dielom almohadskej architektúry. Stojí vedľa katedrály, ktorá je najväčšou gotickou stavbou v Európe. Nachádza sa v nej hrobka Krištofa Kolumba. Stará budova trhu obchodníkov, ktorá je dnes domovom Archivo de Indias, obsahuje cenné dokumenty z archívov kolónií v Amerike.

Architektúra dokonale predstavuje španielsky "zlatý vek", ktorý zahŕňa stopy islamskej kultúry, storočia cirkevnej moci, kráľovskú zvrchovanosť a obchodnú silu, ktorú Španielsko získalo prostredníctvom svojich kolónií v Novom svete. Sevilla vďaka svojmu významu ako hlavnému mestu Carrera de Indias (Cesty do Indie: španielsky obchodný monopol s Latinskou Amerikou) vďačí za svoju dôležitosť v priebehu 16. a 17. storočia. Bola to "brána do Indie" a jediný obchodný prístav s Indiami od roku 1503 do roku 1718. 

Dve najdôležitejšie výstavy v Seville, Iberoamericana (1929) a Expo (1992) zanechali hlbokú stopu na námestí Plaza de España, ktoré sa nachádza v parku Parque María Luisa. Je jedným z najkrajších námestí v Španielsku. Spája sebe dva štýly španielskej architektúry a to prvky renesančného znovuzrodenia a maurského obrodenia (neo-mudéjar).

Odporúčame...

SEVILLA JE ...

... majestátnosť katedrály a v nej pamiatky, hlavne hrobka Krištofa Kolomba a Alcazar.

- Monika

 

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904