Ronda

Duša starej Andalúzie

Ronda, mesto týčiace sa nad stometrovými roklinami El Tajo, bola jednou z posledných arabských bášt Andalúzie a jej moslimská príchuť pretrváva dodnes v najstaršej mestskej časti, ktorú domáci volajú La Ciudad, čo znamená mesto. Symbol Rondy, most Puente Nuevo, spája starú štvrť s novou a preteká cez neho rieka Guadelevín, ktorá v arabčine znamená hlboká rieka. 100 metrov vysoký most stavali až 42 rokov a dokončený bol v roku 1793. Pred jeho dokončením obyvatelia mesta používali ďalšie dva mosty, ktoré dodnes v Ronde slúžia – Puente Viejo a Puente Árabe alebo aj Puente Romano. 

Historické centrum je bludiskom úzkych uličiek. Pochádza z väčšej časti z moslimského obdobia, kedy bola Ronda významným kultúrnym centrom. Hlavné námestie tejto štvrte sa volá Plaza de la Duquesa de Parcent. Nová časť mesta El Mercadillo, v ktorej sa nachádza najväčšia býčia aréna na svete, Hemingwayová pasáž a park La Alameda sa tiahne severne od roklín El Tajo. Vyhlásenú za štvrť s najlepšími tapas barmi nájdete v novej časti San Francisco.

Ronda dala svetu býčie zápasy. Nachádza sa tu kráľovská jazdiareň Real Maestranza de Ronda, ktorá vznikla v 1572 ako výcvikové stredisko, v ktorom sa španielska šľachta učila jazdiť na koni. Súčasťou výcviku bol mimo iného aj boj s býkmi. Aréna v Ronde je najstaršia a jedna z najuctievanejších v Španielsku. Má priemer 66 metrov, čo z nej robí aj najväčšiu a najnebezpečnejšiu arénu. Jej kapacita je 5000 divákov. 

Legenda zo 17. storočia vraví, že počas jedného z výcvikov spadol jeden z miestnych šľachticov z koňa a hrozilo mu, že ho býk ušliape. Miestny hrdina Francisco Romero však bez váhania skočil do arény a býka pomocou svojho klobúka odlákal...a býčie zápasy boli na svete. 

Ronda bola obľúbeným mestom predstaviteľov romantizmu od druhej polovice 19. storočia, ako boli napríklad Alexander Dumas, Ernest Hemingway či Orson Welles. Výsledok pohľadu týchto zahraničných cestujúcich, vytvorilo z Rondy miesto romantické. Banditi a mnohí pašeráci, ktorí obchodovali s Gibraltárom, dodávali komodity nielen Ronde, ale celému juhu Andalúzie. Bohatstvo do týchto končín lákalo rôznych lúpežníkov a banditov alebo bandoleros. 

Ronda sa je vzdialená približne hodinu cesty autom od moderného prístavu v Marbelle – Puerto Banús. Serpentíny v lese v sebe skrývajú aj starú kamennú cestu do Rondy postavenú ešte Rimanmi, ktorú počas stúpania môžete zazrieť niekoľkokrát po pravej strane. Navyše, ak je jasný deň, určite sa Vám naskytne nádherný výhľad na pobrežie Costa del Sol, Gibraltár a Afriku. Zaujímavosťou tejto kľukatej cesty do Rondy je možnosť nazrieť na okamih aj do uzatvorených urbanizácií ako La Zagaleta a El Madroñal, ktoré patria tým ''vyvoleným'' s dobrým vkusom. 

Naše tipy..

POVEDALI O RONDE

Jedinečný most a najstaršia corida. Určite odporúčam, krásne malé historické mestečko so svojou atmosférou.

- Lenka

 

—  Name, Title

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904