Jerez de la Frontera

Sherry, flamenco a kone

Jerez de la Frontera, ktorý má viac než 200 000 obyvateľov, prevyšuje populáciu hlavného mesta provincie, do ktorej spadá. Čo sa týka zvykov, má viac spoločného so Sevillou než s Cádizom, ktorá je vzdialená len niekoľko kilometrov. V rímskych časoch bolo toto mesto malou dedinkou, zatiaľ čo počas kalifátu sa z Jerezu stala dôležitá pevnosť a dostalo meno Ceret, z ktorého sa odvodzuje jeho súčasný názov. Pohraničný názov de la Frontera mu bol pridaný, takisto ako aj ostatným blízkym mestám, ktoré počas dvoch storočí tvorili hranice medzi Kastíliou a Nasridiovským kráľovstvom v Granade.

Jerez je treba spoznávať všetkými zmyslami – od jemnej chuti sherry, ktorú si môžete vychutnať v tradičných vinných bodegas, cez rezké tóny flamenca a jeho svojrázneho tanca, ktoré Vás nenechajú sedieť na stoličke, po eleganciu cvičených andalúzskych koní, ktoré sa prezentujú každoročne na ferii koní.

Dominantnou stavbou historického centra je Alcazár, maurský palác, v ktorom sa nachádza mešita, arabské kúpele a takisto cámara obscura, ktorá zobrazuje na plátne, čo sa deje v reálnom čase v meste Jerez de la Frontera. K Alcazáru prilieha katedrála, ktorá pochádza z 18. storočia, na mieste bývalej hlavnej mešity. Obsahuje gotické, barokové i neoklasické prvky.  

Jerez sa nachádza vo flamenco trojuholníku Cádiz – Sevilla – Granada. Jadrom flamenco diania je štvrť Barrio de Santiago, ktoré má prevažne cigánske obyvateľstvo gitanos. V tejto štvrti sa nachádza mnoho flamenco klubov peñas flamencas, kde sa usporiadavajú podujatia tohto typu. Z Jerezu pochádzala aj známa flamenco speváčka, tanečnica a herečka Lola Flores.

Podstatné meno jerez vlastne znamená sherry, čo je druh aperitívneho vína. Existujú rôzne druhy, od svetlého manzanilla až po tmavé Pedro Ximénez, ktoré prechádza všetkými variantami zlatej a jantárovej. Najznámejšie sú González Byass, Williams & Humbert, Sandeman, Pedro Domecq, Garvey, Pedro Ximénez, Tio Pepe. Vo väčšine z nich robia prehliadky a degustáciu v španielskom a anglickom jazyku. 

V okolí Jerezu sa chovajú a cvičia elegantné andalúzke kone cartujanos. V neďalekom kláštore La Cartuja de Jerez sa pásli na lúčinách tieto biele kone. Dnes sa v Jereze nachádza kráľovská jazdiareň Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre, kde sa učí drezúra koní, ktoré potom vystupujú na feriach a romeriach. Najvýznamnejšou rasou je španielsky alebo andalúzsky kôň. Jeho sláva sa rozšírila do takej miery, že samotný Napoleon mal pre svoju osobnú potrebu španielskeho koňa, ktorého kostra je dnes vystavená v Parížskom prírodovednom múzeu.

Odporúčame...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904