Po stopách Krištofa Kolumba

Huelva

V Huelve sa nachádza zriedkavo nečinné podnebie pre cestovateľov aj napriek mnohým historickým a umeleckým pamiatkam. V provincii Huelva sa nachádza jeden z najdôležitejších močiarnych ekosystémov v Európe, v ústiach riek Guadalquivir (národný park Doñana), Odiel a Guadiana. Dlhé piesočné pláže na pobreží Atlantiku tvoria neprerušených viac ako 60 kilometrov od bodu Malandar, pred mestom Sanlúcar de Barrameda, až po prístav v Huelve.

Provincia Huelva je úrodná krajina bohatá na stredomorské plodiny, ktorá má všetko čo potrebuje – pastviny, stáda býkov toro bravo a takisto známe ošípané cerdo ibérico. Má rozsiahle poľovnícke areály, hory a kopce posiate gaštanovými stromami, dubmi a korkovými stromami. Je to krajina s vysokými kultúrnymi, historickými a ekologickými hodnotami. Stredoveké hrady a kostoly, prehistorické bane, púť známa ako El Rocio, jedinečné morské plody, výborná šunka, biele víno, flamenco a emócie… pocit môcť vkročiť do krajiny, ktorá zmenila svet. Objavenie Ameriky, dobrodružstvo cesty do neznáma a návrat naspäť je ozvena, ktorá sa ozýva na všetky strany Huelvy.

V apríli 1492 bol Kryštofovi Kolumbovi (po španielsky Cristóbal Colón) konečne udelený súhlas na cestu do Indie. Tento súhlas nakoniec vyústil do štyroch zaoceánskych plavieb, vďaka čomu sa začala zlatá španielska éra. Kolumbus prvýkrát vyplával z práve prístavu v mestečku Palos de la Frontera tromi loďmi – La Pinta, La Niña, La Santa María, ktorých repliky sa dnes nachádzajú v tomto mestečku.

V Roku 1964 sa Francova vláda rozhodla rozvinúť chemický priemysel v Huelve. Toto rozhodnutie spustilo demografický a mestský rast. No na úkor pokroku bolo toto mesto vystavené účinkom znečistenia životného prostredia. Tretina obyvateľov bola zamestnaná v chemickom priemysle, ale v 1979 sa zastavila výstavba a priemyselná budúcnosť Huelvy ostala ochrnutá. Mesto však dodnes žije z rybolovu, ktoré je hlavným pilierom hospodárstva. Turistický sektor a sektor rybného hospodárstva sú v meste veľmi dôležité. Vďaka svojej polohe v Atlantiku v Cádizskom zálive má dôležitú rybársku flotilu a jednu z najväčších mraziarenských flotíl v krajine.

Uprostred dedinky El Rocío v provincii Huelva stojí biely chrám Ermita del Rocío, pustovňa z roku 1964. Nachádza sa tu Panna Mária zvaná Nuestra Señora del Rocío, ktorej sa každodenne prichádzajú pokloniť pútnici z celého sveta.  V srdci národného parku Doñana sa rozprestiera tento nádherný chrám, kde sa každoročne 7 týždňov po Veľkej Noci koná najväčšia španielska púť Romería del Rocío. Členovia bratstiev (hermandades) putujú do El Rocío pešo, na koňoch alebo na slávnostne vyzdobených kočoch. Socha uctievanej Panny Márie pochádza z 13. storočia, ale tradícia púte je stará len dvesto rokov. Do roku 1959 tu nebola ani diaľnica. Dnes sem prichádza viac ako stodvadsať bratstiev a toto číslo každým rokom narastá. A okrem toho davy tých, ktorí sa chcú prísť na túto veľkolepú udalosť pozrieť. 

Odporúčame...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904