Alhambra

Granada

Granada alebo granátové jablko... tak šťavnaté a historicky bohaté je toto posledné maurské mesto, ktorého dobytím Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky v roku 1492 zjednotili Španielsko. Alhambra, komplex palácov a pevností, je vrcholným dielom maurskej architektúry. V arabčine jej pomenovanie znamená červená, ako sfarbenie týchto palácov od slnkom vypálených tehiel. Alhambra a paláce dynastie Nazarí so záhradami Generalife sú akoby z rozprávok Tisíc a jednej noci v priamej konfrontácii s vrcholným dielom renesančnej architektúry – palácom Karola V. V Sieni veľvyslancov v časti Torre de Comares presvedčil Krištof Kolumbus kráľovnú Izabelu o podpore jeho plavby do Indie.

Alhambra bola pevnosťou posledného moslimského kráľovstva na Pyrenejskom polostrove - granadského kráľovstva Nazarí (1238 - 1492). Odkiaľ krehká monarchia Nazarí, vojensky a ekonomicky obliehaná kresťanskými kráľmi, ktorým platila dane, vedela ako dva a pol storočia odolávať a dosiahnuť maximálnu kultúrnu a vedeckú veľkoleposť. Skúsená diplomatická politika, prírodné zdroje, rozvoj priemyslu a zahraničný obchod boli kľúčmi dlhodobého pobytu Nasridksého kráľovstva. Sultáni postavili Alhambru a urobili z Granady jedno z najkrajších a najdôležitejších miest tej doby.

Granada sa začala naplno rozvíjať v 13. storočí. Zatiaľ čo v mestách Sevilla a Córdoba už vládli katolícki králi, v Granade si Muhámmad ibn Yúsuf ibn Nasr založil nezávislý statok. Netrvalo dlho kým Alhambru zaplavili moslimskí utečenci a Nasridiovský emirát sa stal poslednou baštou Al-Ándalus. Komplex palácov a pevností Alhambra sa skladá z palácov dynastie Nazarí, pevnosti Alcazaba, paláca Karola V., mediny a záhrad Generalife. Dynastia Nazarí tu žila 250 rokov a počas tohto obdobia sa Granada rozrástla v jedno z najbohatších európskych miest, kde v harmónii žili židia, kresťania i moslimovia.

Krása ukrytá v paláci Alhambra fascinovala dobyvateľov, keď si prevzali kľúče od mesta. Komplex palácov Alhambra začali spravovať katolícki králi Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky, ktorí ho obývali a udržiavali ako symbol novej moci. Vďaka tomu dnes existuje jediný stredoveký arabský palác v Granade.

Granada sa líši od ostatných miest svojimi svojráznymi štvrťami pod hradbami. Arabská štvrť Albaicín je zapísaná spolu s Alhambrou a Generalife do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete v nej zmenšenú verziu arabských trhov, čajovne a marocké reštaurácie. Cigánska štvrť Sacromonte je známa svojou flamenco tradíciou. V Granade sa takisto nachádza jedna z najväčších univerzít v Španielsku. Študuje na nej viac ako osemdesiattisíc študentov a univerzita každoročne príjme viac ako 2000 zahraničných študentov, ktorí prichádzajú vrámci európskeho výmenného programu Erasmus.

Odporúčame...

POVEDALI O GRANADE

Granada sa stala mojou srdcovkou, úplne ma očarila. V záhradách Generalife by som sa vedela prechádzať donekonečna. Naskytol sa nám tu prekrásny výhľad na mesto pod hradbami. V palácoch sme mohli obdivovať zručnosť starých majstrov pri ich výzdobe.

- Janette, Nové Zámky

 

—  Name, Title

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904