Živé svedectvo dávnej náboženskej tolerancie

Córdoba

Dominanta Córdoby, majestátna Mezquita, je symbolom vyspelej moslimskej kultúry a jednou z najväčších sakrálnych stavieb sveta. Historické centrum mesta patrí spolu s Mezquitou do svetového dedičstva UNESCO. V období Al-Ándalus bola Córdoba najväčšie centrum sveta s viac ako tritisíc mešitami, kostolmi a synagógami, 3000 verejnými kúpeľmi a knižnicou s takmer miliónom kníh. 

Mezquita-Catedral v Córdobe je pôvodne stredoveká mešita, ktorá bola postavená na mieste vizigótskej baziliky sv. Vincenta. V 8. storočí ju dal postaviť prvý cordobský emir z Umayyadskej dynastie Abderramán I. Postupom rokov a s pribúdaním obyvateľstva ju ďalší emirovia a kalifovia rozširovali smerom na juh a neskôr na východ. Mezquita rástla spolu s Córdobou, ktorá bola v 10. storočí jedným z najväčších miest v Európe a ktorej obyvateľstvo dosahovalo takmer jeden milión. Po reconquiste v roku 1236 ju Ferdinand III. Kastílsky dal zasvätiť a stala sa z nej katedrála. Centrálnu časť, známu ako hlavná kaplnka, ktorá je dnes srdcom katedrály dal postaviť biskup Alonso Manrique v 15. storočí. Karol V. prestavbu povolil, no výsledok sa mu však nepáčil a komentoval to nasledovne: "Zničili ste to, čo bolo jedinečné na svete, a postavili ste to, čo je možné vidieť všade."

Arkády patria medzi najobľúbenejšie moslimské prvky a ich priestor v kombinácii s veľkým počtom dodáva interiéru Mezquity zdanie nekonečnosti. Oblúky, stĺpy a hlavice stĺpov boli v pôvodnej mešite z roku 786, ktorú dal postaviť Abderramán I., použité recyklovaním rímskych pozostatkov, takisto ako pri prvom rozšírení mešity Abderramánom II. Počas druhého rozšírenia (Alhaken II.) na juh a tretieho (Almanzor) na východ boli stĺpy, oblúky a hlavice stĺpov vyrobené na mieru miestnymi remeselníkmi, ktorí v každom stĺpe zanechali svoj podpis. Kapacita Mezquity je približne 20 000 osôb. Počas moslimského obdobia v Córdobe sa však vo vnútri Mezquity mohli modliť len muži, ženy museli ostať pred bránami.

 

Pred mešitou sa rozkladá pomarančové nádvorie Patio de los Naranjos, kde sa veriaci chodili pred zahájením modlitieb umývať. Klenotom celého komplexu bol minaret, ktorý sa kedysi týčil do výšky 48 metrov, dnes sa však zachovalo len 22 metrov. Cordobský minaret, ktorý sa dnes nachádza vo vnútri zvonice, ovplyvnil stavby ostatných minaretov v západných moslimských krajinách.

Medina Azahara je palatínske mesto, ktoré dal postaviť kalifa Abderramán III. pre svoju milú Azaharu, a ktoré sa od 1. júla 2018 zapísalo do svetového dedičstva UNESCO. Córdoba takto patrí medzi jedno z mála miest, ktoré sa môže pýšiť hneď štyrmi pamiatkami zapísanými v UNESCO. Okrem Medina Azahara k ním patrí Mezquita-Catedral, historické centrum mesta a festival vnútorných nádvorí tzv. concurso de los patios.

Córdoba je najkrajšia v máji, kedy prežíva svoj kvetinový rozmach. Piaty mesiac v roku je oslavou jari, radosti a pohostinnosti a oslavou andalúzskeho charakteru.  Vtedy sa mesto oblečie do žiarivých farieb a ulicami začnú rozvoniavať kvety a ovocné stromy. V polovici mája prebieha súťaž o najkrajšie vnútorné nádvorie tzv. patio. Je úzko spojená s miestnou architektúrou a vnútornými nádvoriami, ktoré sú súčasťou väčšiny domov v historickom centre mesta. Domy v Córdobe boli navrhnuté ešte počas rímskej doby tak, aby každý dom mal svoje vnútorné nádvorie. Cieľom bolo zmierniť horúce suché počasie.

Odporúčame...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904