Hlavné mesto gastronómie 2019

Almería

Pôvod mena Almería pochádza z arabského al-mairiyya, čo podľa niektorých znamená zrkadlo mora a podľa iných zas strážna veža. Féničania, Gréci, Kartáginci a Rimania zanechali svoju stopu na tomto území ešte predtým, než sa v 10. storočí začalo dlhé obdobie arabskej nadvlády. Mesto Almería bolo založené v roku 955, kedy Abderramán III. nariadil výstavbu Alcazaby a uzavretie múrov, kde obyvateľstvo rástlo. Almería sa stala dôležitým prístavom, námornou základňou a sídlom armády cordobského kalifátu. Po rozpade kalifátu sa vytvorili malé kráľovstvá – taifas a tým sa mesto pod velením Jairána osamostatnilo. Neskôr, v roku 1485 bol Zagal vyhlásený za kráľa Almerie a jeho synovec Boabdil mu zachránil život po neúspešnom pláne zavraždiť ho, ktorý bol usporiadaný v Alcazabe. V decembri 1489 sa počas reconquisty mesta zmocnili katolícki králi.

Historické jadro mesta Almeria pulzuje na úpätí citadely Alcazaba, niekoľko sto metrov od pobrežia. Tu vznikla opevnená moslimská medina, v strede nej mešita, ktorá sa neskôr stala kostolom sv. Jána. Neskôr sa mesto rozšírilo smerom na východ, tvoriac ďalšiu murovanú stredovekú štvrť. Kresťanská reconquista znížila počet obyvateľstva. Až neskôr, v 19. storočí mesto začalo opäť rásť.  Almería bola považovaná spisovateľmi a cestovateľmi ako andalúzske mesto s orientálnou a africkou atmosférou, kvôli svojej prírode, architektúre, klíme a obyvateľom.

Almería sa stala mestom gastronómie na rok 2019. Okrem toho, že je "záhradou, ktorá zásobuje celú Európu", si porota vybrala Almeriu a jej gastronómiu pre kombináciou plodov z "mora a zeme", pre produkty ako sú červené krevety z Garruchy alebo chobotnice, tradičné jedlá ako gurullos. Miesto, kde si tapas môžete vychutnať a veľmi dobre sa najesť za šesť alebo sedem eur.

V meste Almería sa pozdĺž 20 kilometrov nachádza 14 pláží, ktoré vedú od prístavu po maják v Cabo de Gata. Celá provincia s rovnomenným názvom má viac ako 200 kilometrov pobrežia, z ktorých asi 150 tvoria pláže. 

More a púšť spolunažívajú s najplodnejšou a najproduktívnejšou záhradou nášho kontinentu, ako sa Almería často zvykne nazývať. Suché oblasti, kde sa prežitie stáva trvalou výzvou; slané lagúny, kde rôzne druhy fauny a flóry, ktoré sú unikátne na našej planéte, čakajú na tých, ktorí navštívia túto provinciu, ktorá je vybavená subtropickým, stredomorským, teplým i suchým podnebím. Prírodné parky Sierra María-Los Vélez so svojim zámkom, jaskyňami a bohatou faunou a Cabo de Gata-Níjar, opustené pláže, drsné útesy a priehľadné morské dno dávajú život krajine, ktorá ponúka cestujúcemu čaro snehu, stredomorského lesa, púšte a mora.

Odporúčame...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904