Atlantída, Kolumbus, karneval a najkrajšie západy slnka

Cádiz

Legenda o Atlantíde, ostrove, ktorý zmizol v mori sa vynára v oblasti dnešného Cádizského zálivu. Už grécky filozof Platón opisoval, že veľký ostrov Atlantída sa nachádzal pred Herkulovými stĺpmi, čo je miesto, ktorému dnes vravíme Gibraltársky prieliv. Boh Poseidón pomenoval tento ostrov a oceán, ktorý ho obmýval menom Atlantída. Jeho dvojča Gadiro spravoval koniec ostrova, ktorý sa tiahol od Herkulových stĺpov po región, ktorý sa volal Gadeiras. Grécke pomenovanie súostrovia, ktoré v súčasnosti tvorí Cádizský záliv. Keď prišli prví obyvatelia Cádizu na tento poloostrov pomenovali ho Gadir, z čoho je odvodené aj meno miestnych obyvateľov – Gaditanos. Náhoda? 

Cádiz je považovaný za najstaršie mesto západného sveta. Bol založený v roku 1100 pred Kristom Féničanmi, námorníkmi, ktorí premenili Gadir na dôležitú obchodnú kolóniu, kde následne usadili Kartáginci, Rimania, Vizigóti a moslimovia. Otvorené, kozmopolitné mesto, ktorého prístav bol vybraný Kolumbom pre jeho druhú cestu do Nového sveta. Cádiz po úpadku Seville, prístavu do Indie, čerpalo tok obchodu s americkým kontinentom. Táto obchodná činnosť priniesla éru hospodárskeho a kultúrneho rastu, kedy boli postavené barokové paláce so svojimi charakteristickými vežami s úžasnými výhľadmi na Atlantický oceán. Intenzívny obchod Indiami prebudil chamtivý záujem pirátov, čo viedlo k opevneniu mesta.

Prechádzka popri pláži, od pláže La Caleta po Campo del Sur, pripomína obraz Avenue Malecón v Havane. Existuje veľa podobností medzi Cádizom a mestami latinskej Ameriky vďaka neustálemu pohybu ľudí cestujúcich medzi Cádizom a Novým svetom. Cádizská katedrála je vynikajúcim príkladom tohto vplyvu, rovnako ako niekoľko domov a veží s ich výhľadmi, ktoré vyrastali uprostred starého mesta Cádizu v čase expanzie do Ameriky.

Do Cádizu postupne prichádzali vplyvy z celého sveta. Konkrétne talianske mesto Benátky spájalo s Cádizom mnoho obchodných väzieb. Niektoré z tradícii začali Gaditanos kopírovať a napríklad taký karneval, začali miestni napodobňovať po svetoznámom Benátskom karnevale. Dnes je to najväčší karneval v Španielsku, ktorý bol vyhlásený za medzinárodný turistický záujem. Karnevalové skupiny tvorené miestnymi gaditanos parodujú a kritizujú rok diania.

Kto má chuť nasávať históriu z každej strany s pohárom dobrého sherry vínka a miestnou špecialitou tortilla de camarones, môže tak urobiť práve na tomto mieste. Navyše, ak sa ocitnete na niektorej z terás domov, ktoré v minulosti slúžili ako strážne veže, ktoré pozorovali lode prichádzajúce z Atlantiku, naskytne sa Vám veľkolepý pohľad na celé okolie tohto čarovného miesta. Ak sa aj na strážnu vežu nedostanete, nevadí. Najkrajšie a najromantickejšie západy slnka si môžete vychutnať na jedinej pláži starého mesta La Caleta.  

Naše tipy...

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904