Britský duch uprostred španielskeho živlu

Gibraltár

Už od nepamäti sa ľudia začali usídľovať pozdĺž pobrežia Stredozemného mora. Gibraltárska skala bola silným symbolom, ktorý ochraňoval pred nepoznaným. Pred takmer tritisíc rokmi bol Gibraltár svätým miestom, venovaný fenickému bohovi Melkaartovi. Ten istý boh sa neskôr stal gréckym Heraklesom a rímskym Herkulesom. Naši predkovia verili že hora Jebel Musa, ktorá sa nachádza v Maroku a Gibraltárska skala boli vtedajšie Herkulove stĺpy. Herkules sa dostal k úzkej zemskej šiji a musel prekročiť horu, ktorá bola kedysi Atlasom. Namiesto toho, aby vyšplhal na veľkú horu, použil svoju nadpozemskú silu, aby ju prerazil svojim kyjakom. Pritom spojil Atlantický oceán so Stredozemným morom a vytvoril Gibraltársky prieliv.

V roku 711 sa moslimský generál Táriq ibn Ziyad vylodil so svojou desaťtisícovou armádou na Gibraltári a dobyl toto územie. Pomenovanie Gibraltár je vlastne odvodené od Jebel Tarik, čo znamená Tariqova hora. V roku 1159 si tu moslimovia založili mesto, ktoré im Španieli vzali v roku 1462. V roku 1704 potom Gibraltár obsadila anglicko-holandská flotila. Španielsko postúpilo Gibraltár Británii prijatím Utrechtskej mierovej zmluvy v roku 1713 „na večnosť“ („...in perpetuity“). Vraví sa, že britská vlajka bude na skale viať dovtedy, pokiaľ z nej neodíde posledný makak. Cez tento bod migrovali národy, migrujú sťahovavé vtáky, delfíny a veľryby, a už desaťročia je stabilnou destináciou turistov na absolútnom juhozápade Európy.

Gibratárske letisko je považované za druhé najnebezpečnejšie na svete. Časť pristávacej plochy bola postavená zo skál vykopaných z tunelového systému. V roku 1942 bolo letisko rozšírené do mora, aby bolo umožnené pristávanie väčších lietadiel. Pri vstupe na Gibraltár zo Španielska sa prechádza aj letiskom, ktoré má dĺžku len 1,8 km. Letisko oddeľuje Gibraltár️ od Španielska️, pretože na hraniciach bolo jediné rovinaté miesto, kde sa dalo letisko postaviť. Je takisto aj predmetom sporov, pretože podľa pôvodnej zmluvy mala táto časť patriť Španielom. Ďalšou zaujímavosťou je, že na Gibraltár po zemi vedie len táto jediná cesta, ktorá prechádza priamo cez stred pristávacej plochy. Ak pristáva alebo vzlieta lietadlo, cestná premávka je na moment, kedy prechádza lietadlo, uzatvorená.

Jednou z najnavštevovanejších častí Gibraltárskej skaly je St. Michael's Cave. O jaskyni sv. Michala sa dlho verilo, že nemá konca. To pravdepodobne prispelo k príbehu, že Gibraltárska skala bola prepojená s Afrikou podzemnou chodbou pod Gibraltárskym prielivom. Slávne makaky údajne prišli na Gibraltár cez túto podzemnú chodbu. Počas druhej svetovej vojny bola jaskyňa pripravená ako pohotovostná nemocnica, ale našťastie sa nikdy na tento účel nepoužila. Dnes je táto vápencová jaskyňa otvorená pre verejnosť. Má jedinečné sály pre koncerty, balet a módne prehliadky.

Europa Point alebo Bod Europa ​je miesto s nádherným výhľadom na Gibraltársky prieliv. Vzdušnou vzdialenosťou je to do Afriky len 24 kilometrov. Nachádza sa tu jediný červeno-biely maják, ktorý je riadený na diaľku z Británie z tzv. Trinity House. Bol uvedený do prevádzky v roku 1841 a zohrával dôležitú úlohu v navigácii lodí. Význam Gibraltárskeho prielivu vzrástol po tom, čo bola cesta do Indie skrátená otvorením Suezkého prieplavu v roku 1869. Dnes má Europa Point skôr symbolický význam. 

Odporúčame...

POVEDALI O GIBRALTÁRI

Nádherná scenéria a pocit byť "na skok" od Afriky. Taktiež jaskyňa, ktorá zrejme nemá obdoby.

- Ján, Svidník

 

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904