Almería

Almería je hlavným mestom rovnomennej provincie s približne 200 000 obyvateľmi. Obklopuje ho Stredozemné more a preto rušný prístav tvorí súčasť mesta vo svojej fyziognómii a dennodennom živote. V minulosti bola Almería hlavným cordobského kalifátu (8.-11. storočie) a neskôr, v 11. storočí, hlavným mestom taify (malého moslimského kráľovstva) Almaríja. Zbohatla na spracovávaní hodvábu z Alpujarras. V roku 1522 ju zničilo zemetrasenie. Mohutná pevnosť Alcazaba je malebnou pripomienkou bývalej maurskej slávy. Nezničili ju ani zemetrasenia. Almería sa niekedy nazýva aj „Ciudad del Moro“ alebo Maurovo mesto. Centrum mesta leží medzi Alcazabou a ulicou Rambla de Belén na mieste vyschnutého riečneho koryta. Hlavnou tepnou mestského centra je ulica Paseo de Almería, ktorá vedie severozápadne z Rambla de Belén ku križovatke Puerta de Purchena.

Názov Almería vznikol z arabského výrazu al-mariyya (strážna veža) a vzťahuje sa k majestátnej pevnosti Alcazaba, ktorá predstavuje jedinú zachovalú moslimskú pamiatku v celom meste. Iný však tvrdia a dávajú prednosť podobnosti s výrazom al-miraya alebo “zrkadlo” a poukazujú na to, že mesto vlastne odráža celú severnú Afriku. V dobe najväčšieho rozkvetu andalúzskeho kalifátu sa to tu hemžilo egyptskými, sýrskymi, francúzskymi a talianskymi kupcami, kedže Almería vtedy bola najväčším a najbohatším prístavom maurského Španielska a hlavnou základňou umajjovskej flotily.

Almerijská katedrála bola postavená tak, aby dokázala odraziť aj útok pirátov, je obklopená vysokými palmami a priamo pred ňou sa rozprestiera pokojné námestie. O moslimskej minulosti Almeríe hovoria hneď dve pamiatky v okolí katedrály. V starej mešite a dnešnom kostole Iglesia de San Juan sa zachoval mihráb – výklenok označujúci smer na Mekku. Zo starého arabského trhoviska, v ktorom sa obchodovalo s dobytkom, ovocím a zeleninou, a kde sa museli vypiť hektolitre mätového čaju vzniklo dnešné námestie Plaza de la Constitución.

Costa Enterprise Group S.L.
CIF: B93246163

Agencia de Viajes

CIAN 296446-3

 

C/ Plumaria 16B

29639 Benalmádena

Málaga, España

Email: info@costatrip.sk
Tel: +34 672 323 904